Тема: Свадебный тост на английском языке

Question

Help!
    Иду на интернациональную свадьбу - моя родственница выходит замуж за англичанина, соответственно половина гостей по-русски ни зу-зу. Надо бы что-то сказать, а мой английский в последние годы ушел в пассив, с ходу ничего придумать не смогу. Помогите, плиз!

2. Интересное на cofe.ru

Энди

Вот, нашла:

May the future hold your happiness,

May the future hold your health.

May your heart hold your love,

And may your arms hold your babies, yet to come.

Here’s to your future happiness together!

To the bride and groom - may we all be invited to tour golden wedding celebrations

May you live as long as you like, and have all you like for as long as you live

To the bride and groom - may the roof above you never fall in and may you both never fall out

To the bride and groom - may I wish you health, may I wish you happiness, may I wish you wealth - what else more I wish you

To the lamp of love - may it burn brightest in the darkest hours and never flicker in the winds of trial

Congratulations on the termination of your isolation and may I express an appreciation of your determination to end the desperation and frustration which has caused you so much consternation in giving you the inspiration to make a combination to bring an accumulation to the population.

Live life to the fullest - remember, this is the first day of the rest of your life

To the bride - may she share everything with her husband, including the housework

Here's to the bride. May your hours of joy be as numerous as the petals of your bridal bouquet

To the newlyweds: May "'for better or worse' be far better than worse

May your love be modern enough to survive the times and old-fashioned enough to last forever

Мне особенно последний тост понравился!

Взято отсюда:

http://www.hitched.co.uk/speeches/index.asp

Dinamit
    Спасибо большое!
    Мой английский не так хорош, как Ваш, поэтому все они для меня немного сложны для запоминания и последующего воспроизведения , но я уже выбрала для себя самый простой и элегантный. Последний.

Я пока, что нашла интересные тосты, только на русском языке.

Не вижу я сейчас причин,
    Чтобы не выпить за мужчин.
    За женщин тоже выпью я —
    Родилась новая семья!

* * *

Пусть не погаснет никогда
    Счастливой жизни зорька!
    Пусть будет счастье вам всегда!
    А на сегодня – Горько!

* * *

В этот знаменательный день я хочу провозгласить тост за родителей невесты – тещу и тестя. Они вырастили белую лебедушку, умную, красивую, веселую – любо посмотреть. Недаром наш молодец так охотился за ней.
    Последний раз редактировалось Mikaela; 03.07.2019 в 08:53. Причина: реклама

Социальные закладки

Социальные закладки

Ваши права